LPG'li araçlarda muayeneden geçmesi için kaçak testi yaptırmanız gerekmektedir.

Günümüzde pek çok kişinin başına gelmiş bir olaydır aracın içinde iken gelen LPG kokusu. Kullanmış olduğunuz araç ister enjeksiyonlu olsun ister karbüratörlü olsun gaz kokusu LPG’li her aracın başına gelir.

Araçta Neden Gaz Kokusu Gelir

Vereceğimiz maddelerde araçta neden gaz kokusu gelir açıklayacağız.

Katkılı oto gazlar arabada bir miktar koku yapar. Eğer ki koku katkılı gazı aldıktan sonra başladı ise o katkılı gazı bitirip başka istasyonda yeniden gaz almanız gerekir. Gaz kokularının gelmesinin diğer yollarından biri ise gaz kaçağıdır.

Eğer ki arabanızda gaz kaçağı var ise sürekli LPG kokusu gelir. Bu kaçağın sebebi ise LPG sisteminin borularından, bağlantı vidalarından ve enjektör hortumlarında bir hasar veya gevşeme var ise kaçak olabilir. Bu gibi durumlarda gaz kaçak testi yaptırmak gerekir. Önemli bir konudur. Mutlaka gaz kaçak testi yaptırmayı unutmayın.

Normalde LPG tankı üzerindeki şamandıra yoğun LPG kaçakları olması durumunda otomatik olarak gazı keser. Fakat bu gaz kesim olayının olması için gazın çok yoğun bir şekilde kaçması gerekir. Anlayacağınız üzere az kaçaklarda bu sistem işe yaramaz. LPG kullananlar makine ile detaylı taratarak kaçak olup olmadığını öğrenmelidirler.

Aldığınız LPG katkılı veya yağlı ise regülatör veya başka yerlerin yağlanmasına neden olur. Yağlanma ısındığında ise koku yapabilir.

LPG Regülatörü arızalı olduğunda motora bozuk olmadan gönderdiği gazın çok üzerinde gaz miktarı gönderir. Bu olay sonucunda ise hem araba içinde gaz kokusu olmasına hem de motorun bozuk çalışmasına neden olur.

Kullanılan aracın egzozunda delik olursa motordan çıkmış olan yakılan gazlar sizin burnunuza LPG olarak kokabilir. Egzozunuzun sağlam olduğundan emin olun.